Otopark

Kali


KALI – LIBRE FIGHTING


Kali Filipinler'den gelen ve nesiller boyunca geliştirilen bir muharebe ve kendini savunma sanatıdır. Öğrettiğimiz sistem, doğru ve agresif sokak temelleri üzerine kurulmuş bir kendini koruma disiplinidir.  Rakip savunmasına tuzak kurarak, ayak oyunları, vücut açısı bilimi, kontroller, kilitler ve saldırı alanını “temizleme” hareketleri gibi bir dizi teknik kullanılarak tasarlanmıştır.

Libre Fighting nedir?


Libre "Özgür" demektir. Siyasetten ve katı kurallardan özgür, sınırlamayan bir savunma sistemi. İnsanlar hangi stili yaptığımızı sorduğunda cevap "bu yaptığımız sadece bir yol" olacaktır. Libre'nin arkasındaki kavram, bir bıçağın batı kültüründe nasıl kullanıldığına dayalı bir sistem çalışması. Geleneksel silahları bir kenara bırakıp küçük bıçaklar (cep bıçakları, çakı) ve ya bir Kalemle, dar alanlarda hızlı, vahşi, şiddetli saldırıları baz aldık. 
Düello yapmıyoruz. Amacımız bıçak saldırılarını incelemek ve buna doğru cevap vermek.
Ama Libre Fighting bir savunma sisteminden çok daha fazlasıdır. “Hayata inanıyorum, sağlıklı yaşama inanıyorum, başarıya inanıyorum” bizim dünya görüşümüz ve yaşama baktığımız felsefenin bir ifadesidir.

Eğitmen'in Gözünden


Kali Filipinler'de, "basit balıkçılar" tarafından geliştirilen bir savaş ve hayatta kalma sanatıdır. Bu insanlar 400 yıl İspanyol sömürgesinin altında bu sistemi geliştirmişlerdir. Bu insanlar çabuk öğretilebilen, kolay ve çabuk öğrenilebilen bir sistem kurmuşlardır. 

Sırrı ise çok basit. Birisi kafana bir top attığında ne yaparsınız? Muhtemelen ellerinizi kaldırıp onu engelleyeceksiniz. Düşünmeden!

Buna doğal veya içgüdüsel refleks denir. Böyle bir refleksin bastırılması çok zordur ve bu da iyidir. Bu refleksler, tehlikeli durumlarda doğru bir şekilde tepki verebilmemiz için düşünülmeden üretilmiştir. Ancak bugünün toplumunda bu doğal refleksleri unuttuk, başka bir deyişle unutturuldu! Çocuklar okulda kendilerini zorlamamaları hatta yaramazlık yapmamaları, bütün gün oturmaları için her şey yapılıyor. Bu ilerde, tamamen normal ve doğal savunmalarımızı boşa çıkarmamıza ve gerçek şiddetle karşılaştığımızda bunları kullanmamamıza neden oluyor! Şu an doğal savunmamız planlandığımız gibi çalışmasa bile, kendimizi hazırlamak için bir çok yol vardır.
Bazı basit yöntemlerle, bu refleksleri uyandırmak, tehlikeli durumlarda bundan böyle kendinizi savunmanız mümkün olacak.
Biz Libre Fighting Kali eğitmenleri bu yöntemleri yıllardır insanlara öğretip, birkaç gün içinde kesin sonuçlar alabiliyoruz.

Saygılarımla
Timur Ahenk