Otopark

Jeet Kune Do

"Her şeyden önce JKD bir stil değildir, bir uygulama değildir. O farklı disiplinleri kullandığımız bir süreçtir.”

Kendisi asla söylemese de büyük bir üstat olan Dan Inosanto (Bruce Lee’nin yaşayan öğrencisi) özet olarak şunu söylemek istiyor ;

“Her mesafe ya da durumda avantaj sağlayan sistemler vardır. Örneğin yakın mesafede Wing Chun, uzak mesafede Savate gibi. Her durumda avantaj sağlayan tarz ne ise o kullanılır.

JKD bir tarzdan diğerine su gibi akar ve hiçbir limit kabul etmez.”

JKD bir kavramdır (concept) ve o Bruce Lee’nin tekniği değil felsefesidir.

Jeet Kune Do : Way of Intercepting Fist - Karşılayan/yönlendiren Yumruğun Yolu

Jeet Kune Do bir dövüş sistemi değil bir felsefedir. Ortak görüş Jun Fan Kung Fu bir dövüş sistemidir ve JKD’nin temelini oluşturur. Jeet Kune Do ise kendi sistemini, kendi tarzını oluşturma ve bu şekilde kendini tanıma işlemidir.

Felsefe Nedir ?

Felsefe denilince çoğumuzun aklına karmakarışık açıklamalar gelmektedir.

Felsefenin yüzlerce tanımı var. Yüzlerce akımı, görüşü, tartışması, problemi var.

Felsefenin kelime anlamı “Bilgi sevgisi”dir, ama tabi ki anlamı bunun çok çok üzerindedir.

Ord. Prof. Dr. Ernst von Aster şöyle söylüyor;

“Felsefe evreni bütün olarak kavramak için yapılan bir deneme, bir soru cevap; cevabı çürütmek isteyen bir şüphedir”

Bir şeyin felsefesi onun:
- İlkeler bütünüdür,
- Dünya görüşüdür,
- Yol haritasıdır,
- Bakış açısıdır.

Bruce Lee felsefe mezunuydu. Genç yaşına rağmen konuyla ilgili büyük bir birikimi vardı. Kendi döneminde, hem batı felsefesine, hem de doğu felsefesine hakim olan az insandan biriydi.

Onun yaşadığı dönem guruların, hippilerin cirit attığı, ruhsal gelişim için her türlü saçmalığın, sapkınlığın normal göründüğü bir dönemdi. Ruhsal gelişim adına kendilerine guru ünvanı veren uzun sakallı, cüppeli tipler, müritlerini her yönden sömürüyor, kendilerine adeta tapınılan komün/tarikat düzeni kuruyorlardı.

Kendilerini yol gösterici olarak gösteriyorlardı ve onların felsefesini takip edenlerin özgür ve mutlu olacağını vaat ediyorlardı.

Özeti herkesin kendine göre bir dünya görüşü, bakış açısı vardır. Birine uyan şey bir başkasına uymayabilir, ya da bir yerde doğru olan şey başka yerde yanlış olabilir. Dolayısıyla sizi mutlu ve özgür kılacak şey bir başkası için acı ve bağımlılık yaratabilir. Dolayısıyla Krişnamurti’ye göre yapılacak olan şey, her bireyin kendini gözlemlemesi, kendine uygun olanı alıp olmayanı reddetmesi ve kendinden bir şeyler katmasıdır.

Bruce Lee bu iki felsefeyi çok iyi anlamış ve benimsemişti. Aynı görüşün savaş sanatları için de gerekli ve geçerli olduğuna inanıyordu.

Bu amaçla JKD yi kurdu. “Yani aslında JKD bir hayat tarzıdır. Hiç bir kalıba, hiç bir sisteme bağlı kalmamak demektir. Yani senin kendi durum, koşul, istek ve ihtiyaçlarına göre bir şekil alman demek.” JKD belirtilen felsefi görüşün Savaş Sanatlarına uyarlanmış halidir.

Kişilerin savaş sanatlarından istekleri, beklentileri farklıdır. İhtiyaçları da öyle… Birinin seveceği şeyden diğeri nefret edebilir. İri yapı yapılı birine uygun olan ufak tefek yaradılışlı birine uygun olmayabilir.

6 yaşında bir kızla bir disko korumasının ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla herkesin kendi sistemi esastır.

Bruce Lee şöyle diyor “JKD is just a name” çevirisi “JKD sadece isimdir”

Bruce Lee şahısların kendi istek ve ihtiyaçlarına göre kendilerini gözlemleyerek kendi sistemlerini/tarzlarını oluşturmalarını söyler. JKD felsefesi budur.