Otopark

Xing Yi Quan

Xing Yi Quan , Çin kökenli “içsel” bir savaş sanatıdır. Tai Ji Quan (Tai Chi Chuan) ve Bagua Zhang gibi diğer içsel Kung Fu stilleri ile aynı temel prensiplere dayanır.

Qigong yani enerji çalışmaları, özellikle de “Ağaç Duruşu” anlamına gelen Zhan Zhuang çalışması sistemin temelini oluşturur. Doğru duruş, rahatlama, bedeni bütün olarak kullanabilme, omurgayı düzeltme ve açma, zihin ve bedeni bütünleştirme, Qi (~enerji) akışını etkin hale getirme gibi sağlık için de çok faydalı olan yetenekler üzerinde çalışılır ve bunlar savaş sanatı içerisinde doğrudan kullanılır.

Xing Yi Quan, “Form & İrade Boksu” olarak çevrilebilir ve iradenin yarattığı form veya zihin ile bedeni bütünleştirmek olarak yorumlanabilir.Xing Yi Quan içsel güç geliştirir. Bu sayede kas gücüne dayanmadan eforsuz bir şekilde çok güçlü vuruşlar yapabilmeyi sağlar (tabii ki bu içsel güce ulaştıran çalışmalar büyük efor gerektirir).

Benzer şekilde doğru duruş ve Qi’nin yere ulaşmasıyla geliştirilen “kök salma” kabiliyeti çok sağlam durmayı mümkün kılar ve yerinizden kolay oynatılamamanızı sağlar. Yine bu çalışmaların bir parçası olan “içsel demir beden” yeteneği ise vücudunuza aldığınız darbeleri gevşeyerek abzorbe etmenizi ve zarar görmemenizi mümkün kılar.

Qigong çalışmaları ve bununla bütünleşen çok detaylı vücut mekaniği bütün bu içsel yeteneklerin temelini oluşturur. Beraberinde rakibi enerjisini hissederek okuma ve enerji düzeyinde alt etme gibi yöntemler de içerir. Savunma uygulaması olarak Xing Yi gelen güce karşı güç kullanmaz, aksine sertliği yumuşaklıkla karşılar ve çok güçlü saldırıları eforsuz bir şekilde nötralize edebilir.

Bununla beraber eş zamanlı savunma ve saldırı prensibini benimser ve sürekli ileriye giden enerjisi ile rakibi ezip geçme ve merkezini ele geçirme özelliğine sahiptir. Çok seri adımlara sahiptir ve savunma ve saldırı için değişen açılar kullanır. Aynı zamana zincir yumruk gibi çok seri tekniklere de sahiptir.

Xing Yi Quan geleneksel form çalışmaları içerir ve temelini 5 element formları olutuşrur. Çin kozmolojisinden gelen Metal, Su, Tahta, Ateş ve Toprak elementlerinin her biri için bir form çalışılır. Bu formların savaş sanatında sayısız uygulaması vardır ve aynı zamanda sağlık için de faydalıdırlar.

Her biri alakalı olduğu iç organdaki Qi’yi düzenler. Metal akciğerle, Su böbreklerle, Tahta karaciğerle, Ateş kalple, Toprak dalak ve mide ile alakalıdır. Xing Yi’de aynı zamanda Rou Shou adı verilen, “Yumuşak Eller” anlamına gelen bir egzersiz çalışılır. Bu çalışma Tai Chi’deki Tui Shou (İten Eller) ile aynı yapıdadır.

Yapışma, hassasiyet, gelen gücü nötralize etme ve rakibe karşı kullanma, baskı altında doğru duruş ve kök salma, yumuşaklık, rakibi kökünden koparma ve saldırma gibi sistemin temel yeteneklerini geliştirir. Yakın mesafede rakibin hareketlerini temas yoluyla hissetmeyi öğretir ve Xing Yi için çok temel bir yetenektir.

Qigong, beş element formları, Rou Shou gibi bütün çalışmalar ve geliştirilen yetenekler serbest dövüşte kullanılır. Xing Yi Quan fiziksel güce dayanmaz ve yaş, cinsiyet, fiziksel yapı farketmeksizin herkes tarafından çalışılıp uygulanabilir. Xing Yi Quan üç klasik içsel Kung Fu stili arasında en çabuk öğrenileni olarak bilinir.

Ustalaşması Tai Chi Chuan ve diğer içsel stillerde olduğu gibi uğraştırır, ancak temel düzeyde uygulamayı kısa sürede öğrenmek mümkündür. Son derece derin olmakla birlikte hem savunma hem de sağlık için çok pratik ve etkili bir sistemdir.